Szukaj

Antoni Małecki – laureat 3 miejsca w konkursie KOKOFY 2016

Laureat III nagrody w konkursie Kokofy 2016 Antoni Małecki jest uczniem Zespołu Szkół Społecznych STO w Szczecinku i uczęszcza na zajęcia filmu animowanego „Akcja animacja”. Do realizacji filmu zaangażowani byli wszyscy członkowie grupy.

O realizacji filmu opowiedziała Jolanta Sierpińska z Zespołu Szkół Społecznych STO w Szczecinku. Nauczyciel plastyki i historii sztuki od 32 lat. Założycielka i opiekunka pracowni filmu animowanego „Akcja Animacja”, działającej przy ZSS STO w Szczecinku. Razem z zespołem wielokrotnie nagradzana za efekty swojej pracy, m.in. na przeglądach filmów animowanych, Festiwalu Filmowym w Gdyni czy Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Zabytkomania”, organizowanym przez Instytut Dziedzictwa Narodowego i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Metoda animacji poklatkowej stwarza doskonałą okazję do pracy zespołowej. Żeby uzyskać zamierzony efekt, trzeba umiejętnie podzielić zadania, dostosowując je do predyspozycji uczestników zajęć. Uzdolnieni plastycznie wykonują plany i elementy plastyczne służące do animacji, „komputerowcy” dbają o kwestie związane z tworzeniem „avików” i montażem. Dochodzą jeszcze takie zadania, jak: narracja (realizowana w kilku wersjach językowych), udźwiękowienie, oświetlenie, promocja, organizacja premiery itd. Każdy znajduje coś dla siebie. Dzięki temu w uczniach kształtuje się umiejętność współpracy w zespole, poczucie odpowiedzialności za wykonanie powierzonego elementu wspólnego dzieła. Nie nastawiają się na indywidualny sukces, nie biorą udziału w „wyścigu szczurów”, liczy się tylko wspólnie tworzona nowa jakość. To niezwykle ważne kompetencje społeczne, potrzebne do przyszłego funkcjonowania w społeczeństwie, a niemożliwe do zweryfikowania w testach.

antek-malecki-2 antek-malecki

Skip to content