Gwiazdorsko… Powstał festiwal relacjonujący to, co ważnego dzieje się w kulturze w odniesieniu do wsi, ludowości. Najważniejszymi jego punktami były spotkania z dwoma postaciami kina: Sylwestrem Maciejewskim oraz Sylwestrem Chęcińskim. Nic więc dziwnego, że pierwsza edycja szybko w mediach doczekała się określenia „festiwal dwóch Sylwestrów”.
Obydwa spotkania publiczności z twórcami były naszpikowane anegdotami. Widzowie pytali o hostorię powstania trylogii, o pracę przy serialach, o dalsze losy Macieja Solejuka (postać z „Rancza” w którą wciela się Sylwester Maciejewski). Goście niezwykle barwnie, z humorem i dystansem opowiadali o swoich dokonaniach.
..koncertowo… W części koncertowej wystąpiły formacje znane z swoich folkowych korzeni, inspiracji i repertuarów: Slovian’sky i Zgagafari. Slovian’sky gra pełne werwy i słowiańskiego ducha utwory inspirowanych muzyką ludową Słowian z terenów Polski, Ukrainy, Karpat i Bałkanów. Muzyka Zgagafari wywodzi się z tradycyjnych dźwięków słowiańskich, skandynawskich, celtyckich, bazuje na harmonii, a jest składanką liryki, folku i historii. Obydwa koncerty były dynamiczne, oryginalne, kompletne i zachęcają do słuchania folku w polskim wydaniu.
…konkursowo. Wystarczyło uwolnić wyobraźnie, ożywić ideę o zmierzyć się z czasem, a później włączyć kamerę, aparat fotograficzny lub telefon komórkowy, żeby po realizacji materiału filmowego wziąć udział w pierwszej edycji Konkursu Krótkich Filmów o Wsi KOKOFY 2014.