Kokofy 2016

I Miejsce

Kilka słów od laureatów I miejsca Michała Klimczaka, Karola Wysznackiego i Michała Wydrzyńskiego.

Szanowni Państwo,
Bardzo dziękujemy za przyznanie nam pierwszego miejsca w konkursie filmowym. Jest to niezwykłe wyróżnienie i potwierdzenie, że tytułowe „szczęście” może przyjść niespodziewanie i zaskoczyć nawet samych autorów filmu.
Chcielibyśmy również podziękować bohaterce naszego filmu – wspaniałej, zawsze radosnej osobie. Panią Jadwigę poznaliśmy przypadkowo, na planie zdjęciowym filmu fabularnego reżysera Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zdjęcia realizowane w zabytkowym drewnianym Kościele w małej miejscowości blisko domu Pani Jadwigi. Podczas tych 10 dni dużo rozmawialiśmy ze sobą. Pani Jadwiga opowiedziała Nam historię swojego życia. Dużo czasu poświęciliśmy tematyce śmierci i samotności. Pomimo trudnych chwil, pełnych bólu i cierpienia Pani Jadwiga nie straciła pogody ducha i uśmiechu na twarzy. Nie jest też osobą samotną, zawsze ktoś przy niej jest, ją odwiedza i pomaga. Nie często mamy szanse poznać kogoś prawdziwie dobrego, z czystego serca w małej zapomnianej przez czas wsi. Historia Pani Jadwigi zainspirowała Nas do powstania jednominutowego dokumentu, który mieliście Państwo okazję zobaczyć na festiwalu.
Pozdrawiamy i jeszcze raz dziękujemy.

Laureaci I miejsca KOKOFY 2016 rok

II Miejsce

Bogusław Zdanowski laureat drugiego miejsca, o sobie i o realizacji filmu.

Mam na imię Boguś. Filmem zająłem się dość niedawno mianowicie chyba około 9-10 miesięcy temu. Polubiłem to bardzo szybko. Ja stałem się reżyserem, scenarzysta i często aktorem, a kolega Michał Świerski, po rozmowach z nim zgodził się być operatorem kamery. No i tak moja przygoda z filmami się rozpoczęła, od małych konkursów, po coś większego. Tak wylądowaliśmy na 2 miejscu w konkursie KOKOFY. Zupełnie się nie spodziewałem takiego wyróżnienia. W czasie produkcji napotkaliśmy wiele problemów, większość, to takie głupie błędy początkujących. Brak synchronizacji ujęć i tym podobne. Ale udało się to naprawić w postprodukcji. O samym filmie mogę powiedzieć tyle, że chciałem ukazać pewną zależność między tymi dwoma światami. Mogą one funkcjonować osobno, ale nie są pełne, więc poszukują ciągle tej brakującej cząstki. Dopiero gdy są razem, odnajdują się, czują ulgę i wiedzą, że to jest prawdziwe życie. Ale tak naprawdę pole do interpretacji zostawiłem otwarte i każda inna niż moja interpretacja cieszy mnie niezmiernie. To chyba tyle. Mam nadzieję że za rok tez uda mi się coś stworzyć na konkurs KOKOFY. 🙂
Pozdrawiam Boguś Zdanowski

_MG_1948

III Miejsce

Antoni Małecki jest uczniem Zespołu Szkół Społecznych STO w Szczecinku i uczęszcza na zajęcia filmu animowanego „Akcja animacja”. Do realizacji filmu zaangażowani byli wszyscy członkowie grupy.

O realizacji filmu opowiedziała Jolanta Sierpińska z Zespołu Szkół Społecznych STO w Szczecinku. Nauczyciel plastyki i historii sztuki od 32 lat. Założycielka i opiekunka pracowni filmu animowanego „Akcja Animacja”, działającej przy ZSS STO w Szczecinku. Razem z zespołem wielokrotnie nagradzana za efekty swojej pracy, m.in. na przeglądach filmów animowanych, Festiwalu Filmowym w Gdyni czy Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Zabytkomania”, organizowanym przez Instytut Dziedzictwa Narodowego i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Metoda animacji poklatkowej stwarza doskonałą okazję do pracy zespołowej. Żeby uzyskać zamierzony efekt, trzeba umiejętnie podzielić zadania, dostosowując je do predyspozycji uczestników zajęć. Uzdolnieni plastycznie wykonują plany i elementy plastyczne służące do animacji, „komputerowcy” dbają o kwestie związane z tworzeniem „avików” i montażem. Dochodzą jeszcze takie zadania, jak: narracja (realizowana w kilku wersjach językowych), udźwiękowienie, oświetlenie, promocja, organizacja premiery itd. Każdy znajduje coś dla siebie. Dzięki temu w uczniach kształtuje się umiejętność współpracy w zespole, poczucie odpowiedzialności za wykonanie powierzonego elementu wspólnego dzieła. Nie nastawiają się na indywidualny sukces, nie biorą udziału w „wyścigu szczurów”, liczy się tylko wspólnie tworzona nowa jakość. To niezwykle ważne kompetencje społeczne, potrzebne do przyszłego funkcjonowania w społeczeństwie, a niemożliwe do zweryfikowania w testach.

antek-maleckiantek-malecki-2

Skip to content