Informacje prasowe

4. edycja Festiwalu Filmów Wiejskich – FOLK FILM FESTIWAL! 

Jesteśmy po pierwszym dniu Festiwalu Filmów Wiejskich – FOLK FILM FESTIWAL.  

Festiwal rozpoczął się od obrad jury, w składzie Kuba Czekaj – przewodniczący komisji konkursowej. Reżyser i scenarzysta filmowy. Marek Jackowski – kurator Konkursu Krótkich Filmów o Wsi – KOKOFY w Sianowie. Paweł Tybuszewski – kierownik działu technicznego, realizator programu Telewizji MAX. Piotr Pawłowski- dyrektor programowy Folk Film Festiwal. Łukasz Weberski – projektant graficzny. Sergiusz Sachno – polski artysta fotograf. Po projekcji wszystkich prac konkursowych komisja konkursowa postanowiła jednogłośnie przyznać 3 nagrody. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi podczas wręczania nagród na laureatów w dniu 8 lipca, o godzinie 19:00 w Kinie Zorza w Sianowie.
Następne w Galerii Zorza odbył się wernisaż wystawy „Fotografia według aktorów”, na której zobaczyliśmy fotografie aktorów, który na co dzień występują w roku fotografowanych. Aktorzy zamienili się miejscami i stanęli po drugiej stronie aparatu. Wielu aktorów posługuje się aparatem fotograficznym niemalże profesjonalnie. Za pośrednictwem tych fotografii poznajemy jak postrzegają świat i jak go artystycznie przetwarzają. W swoich pracach dzielili się wrażeniami, emocjami, myślami. Fotografują ludzi, miejsca, zjawiska, rzeczy. Obejrzeliśmy 75 zdjęć.
Po wernisażu odbyło się spotkanie z reżyserem Kubą Czekajem, który opowiadał o swoich osiągnięciach, nagrodach jakie uzyskał oraz o tym jak wpływają one na jego dalszy rozwój zawodowy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak powstaje cały proces realizacji filmowych. Reżyser opowiedział o Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy do której uczęszczał. Kuba Czekaj jest teraz na etapie przygotowywania się do premiery swojego nowego filmu pt. „Królewicz Olch”, która odbędzie się 18 sierpnia.
Ostatnim elementem wczorajszego dnia była projekcja filmu pt. „Disco polo” w reż. Macieja Bochniaka.

Drugi dzień festiwalu za nami!

W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie z aktorami Antonim Pawlickim, Piotrem Nowakiem oraz Michałem Pielą, aktorzy opowiadali o swojej drodze do aktorstwa oraz o popularności, która zyskali. Reżyser i aktor Piotr Nowak mówił o tym w jaki sposób dobiera aktorów do swoich sztuk teatralnych. Aktorzy wspólnie wyrazili jednomyślne zdanie, że nie czują się celebrytami i wolą kiedy są rozpoznawani przez publiczność poprzez swoją grę aktorką, a nie życie osobiste. Nie obyło się również bez śmiesznych anegdot z ich życia.  

Po spotkaniu odbył się spektakl teatralny „Pierwszy do raju” reż. Piotr Nowak. Był to wyjątkowy moment, ponieważ 8 dni po ogólnopolskiej premierze, aktorzy po raz drugi zaprezentowali się właśnie na deskach kina Zorza w Sianowie. „Pierwszy do raju” to doskonały spektakl dla tych, którzy cenią dobry humor i solidny warsztat aktorski oraz którzy są ciekawi kto dostanie się pierwszy do raju. Trzech aktorów świetnie i dynamicznie prowadziła widzów przez swoje absurdalne problemy, a pełne humoru dialogi śmieszyły przez cały spektakl gwarantując świetną rozrywkę dla uczestników.

Na zakończenie trzeciego dnia odbyła się zabawa taneczna.

Trzeci dzień festiwalu

Trzeci dzień festiwalu rozpoczął się od otwarcia Kiermaszu Smaków na którym przez 3 dni wystawcy w swojej ofercie mieli produkty żywnościowe domowego wyrobu m.in. wędliny, sery, chleb, smalec, ogórki, pierogi oraz niesztampowe produkty wykonane z konopi jadalnej. Tego popołudnia można było także kupić różnego rodzaju wyroby z rękodzieła.
Od godziny 15:30 przyjmowane były propozycje do konkursu na najlepszy produkt Pomorza Środkowego – domowej roboty chleb z dodatkami. Po obradach jury wyłonione zostały 3 miejsca: I miejsce – Olga Biliczak, II miejsce – Katarzyna Rybak, III – Jadwiga Dubaniewicz. Następnie w kinie Zorza odbyło się spotkanie z kucharzem Janem Kuroniem, który opowiadał o swojej kulinarnej pasji i doświadczeniach związanych z występami w telewizji. Po godzinie 19:00 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu Kokof-y, w którym przyznane zostały 3 nagrody:
Nagroda główna 3000 zł – film „Czwarty” Agnieszka Janik z Lublina, II miejsce 1000 zł – „W kontakcie” Adam Żądło z Pcimia, III miejsce 500 zł – „Babcia” Grzegorz Piotrowski w Wojaszówki. Nagrody w konkursie Kokof-y ufundowane zostały przez Burmistrza Gminy i Miasta Sianów. Po rozdaniu nagród odbył się pokaż wybranych filmów zgłoszonych do konkursu Kokof-y.
Na zakończenie odbył się koncert Anity Lipnickiej, która wystąpiła z zespołem. Publiczności przypomniała swoje stare przeboje oraz zaprezentowała nowe utwory. Było to idealne zakończenie 3 dnia Folk Film Festiwal.

Skip to content