O konkursie

Filmy przychodzące na konkurs „Kokofy” organizowany przy Folk Film Festiwalu w Sianowie, to w sporej części kino typowo amatorskie, ale z tego właśnie się cieszę. Obserwuję w nich czasami niezwykły powiew świeżości, ciekawe i całkiem inne spojrzenie na temat, inne niż nakazują kanony kina. Widzę też, coś co można nazwać wyuczoną estetyką obrazu, którą wysysamy z mlekiem matki, oglądając praktycznie od dziecka TV, kino i tym podobne. Dzisiaj można powiedzieć, iż podświadomie filmowiec amator wie, że robi coś źle i jeśli reaguje na te podświadome bodźce, to już mamy sukces, jakiś obraz, opowiadanie.

Ogłaszając trzeci konkurs na krótkie filmy o wsi, stawialiśmy w ich ocenie, głównie na pomysłowość. Takie kryteria dają szansę każdemu, i filmowcowi i amatorowi, a nam w ocenie prac nadesłanych pozwalają, aby oddzielić dobre, opowiadające o czymś obrazy od tych złych. Staramy się, aby młodzi filmowcy zauważali, iż najważniejsze w tworzeniu filmów jest dostrzeżenie tematu w otaczającej nas przestrzeni i było kluczowe do odniesienia sukcesu.

Cieszy niezmiernie fakt, że na konkurs przesłane zostały dwie pace uczniów gimnazjum, to wcześniej się nie zdarzyło, edukacja filmowa na tym poziomie, będzie ukierunkowywała tą uzdolnioną młodzież i zainteresowanie sztuką filmową. Użyłem słowa, sztuka celowo, bo film pod tytułem „Od świtu do zmierzchu” Antoniego Małeckiego z zespołem Akcja animacja pod kierunkiem Jolanty Sierpińskiej ze Szczecinka to już sztuka. Gratulujemy trzeciego miejsca i wygranej 500 zł .

Drugi z nagrodzonych filmów o którym piszę, to laureat drugiego miejsca, jest niezwykle przemyślanym i dobrze zrealizowanym obrazem, opartym na scenariuszu. Te zabiegi Pana Bogusława Zdanowskiego z miejscowości Grójec koło Włocławka, widać w każdym z dwóch pojawiających się kadrów i z pewnością nie są one przypadkowe. Duży plus, należy się aktorom, również jak myślę, nieprzypadkowym. Laureat otrzymał nagrodę w wysokości 1000 zł

Trzecia praca, która zajęła pierwsze miejsce, wzbogacając trzech autorów o główną nagrodę 3 tysięcy złotych i statuetkę KOKOFA, to majstersztyk emocji. Praca jest na takim poziomie, że pozwolę sobie tutaj parafrazować słowa z filmu „Sami swoi” naszego festiwalowego przyjaciela Sylwestra Chęcińskiego „najlepszy film, z miasta Łodzi pochodzi”. Film trafił na nasz festiwal i z tego jestem dumny, bo w zwykły, a jednocześnie niezwykły sposób ukazuje życie, takie jakie jest, nie zawsze kolorowe, nie zawsze rozpieszczające, ale pokazujący tytułowe „Szczęście”.

Laureaci konkursu otrzymali, również wyjątkową statuetkę Kokofa, wykonaną przez Panią Annę Wojcieszek.
Nagrody ufundowane zostały przez Burmistrza Gminy i Miasta Sianów – Macieja Berlickiego.

Jury w składzie Paweł Tybuszewski, Marek Jackowski, Piotr Pawłowski, Anna Makochonik, Joanna Krężelewska i Edyta Kieliańska, postanowiło również wyróżnić trzy filmy niosące w swej treści opowiadanie i były to film pod tytułem „Kuchnia kaflowa” Państwa Anny i Krzysztofa Burzyńskich z Koszalina, praca Karoliny Chęcińskiej z Gliwic pod tytułem „Uroki wsi” i obraz Arkadiusza Rechnio z Wielgolasu pod tytułem „Tu jest moje miejsce”.

Na koniec, mocno pozytywna informacja, bo po raz pierwszy i od razu trzy filmy nadesłali nasi sianowscy twórcy, za co dziękujemy i prosimy wszystkich filmowców, aby już dzisiaj zaczęli szukać tematu, realizować zdjęcia na następny, czwarty Folk Film Festiwal i konkurs KOKOFY.

                                                                                                                              Pozdrawiam Marek Jackowski

Jeden FILM, jeden TEMAT, jedna MINUTA IDEA

Jest to międzynarodowy konkurs pt: „KOKOFY”, który polega na nagraniu jednominutowego filmu o wsi. Reguły konkursu są proste: wystarczy w dowolnej technice i na dowolnym sprzęcie przygotować jednominutowy film. Do wyboru są trzy kategorie: fabuła, mini dokument oraz forma.

Przesłanie prac oraz formularza zgłoszeniowego możliwe jest za pośrednictwem strony internetowej www. folkfilm.pl lub jeśli opcja przesłania za pomocą strony jest niemożliwa autor może dostarczyć film osobiście lub wysłać pocztą na nośniku zewnętrznym na adres organizatora, z adnotacją „jednominutówki”.

Adres:
Marek Jackowski
Centrum Kultury w Sianowie
Plac Pod Lipami 9
76-004 Sianów
„jednominutówki”

W przypadku, gdy autor prześle film za pomocą poczty na nośniku zewnętrznym lub dostarczy go osobiście, konieczne jest również przesłanie/dostarczenie podpisanego formularza zgłoszeniowego w terminie nie przekraczającym 5 lipca 2016 roku ( decyduje data wpływu). Przesyłanie filmów drogą elektroniczną na serwer, możliwe jest do 5 lipca 2016 roku (bez konieczności przesyłania formularza zgłoszeniowego).

Nagrody pieniężne:
I nagroda – 3000 zł,
II nagroda – 1000 zł,
III nagroda – 500 zł.

Więcej informacji na temat konkursu w regulaminie
Miejsce festiwalu: 6-9 lipca 2016 roku – hala namiotowa przed Kinem Zorza,
10 lipca 2016 roku – Park Miejski w Sianowie.