Informacje prasowe

3. edycja Folk Film Festiwal za nami!

Już po raz trzeci Festiwal Filmów o Wsi – FOLK FILM FESTIWAL stał się elementem krajobrazu Gminy i Miasta Sianów. Długie przygotowania opłaciły się, bowiem z roku na rok festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak widać założenia Festiwalu, czyli potrzeba promocji polskiej kultury ludowej, pasja do kina, zainteresowanie innymi dziedzinami sztuki, spełniają wizję społeczeństwa oraz organizatorów. Festiwal był okazją do spotkania się mieszkańców Pomorza Środkowego oraz turystów zwiedzających nasze piękne okolice.
Po raz pierwszy na Folk Film Festiwal w Sianowie odbył się Kiermasz Smaków, w ramach którego odbył się konkurs na „Najlepsze pierogi Pomorza Środkowego”. Do konkursu zgłoszono aż 30 pierogów. Dlatego też jury konkursowe nie miało łatwego zadania. Kulinarne zdolności oceniał Artur Barciś, Maciej Berlicki, Jan Kupczak oraz Elżbieta Biliczak. Jury oceniało smak, jakość ciasta oraz wykonanie potrawy w skali od 0 do 5. Po degustacji i podliczeniu punktów jury postanowiło przyznać następujące nagrody I miejsce – Pani Katarzyna Łucka , II miejsce – Pani Zofia Olejarz, III miejsce – Pani Bogumiła Ozimek.
Tego popołudnia można było kupić różnego rodzaju smakołyki i wyroby z rękodzieła. Na stoiskach w ofercie były produkty żywnościowe domowego wyrobu m.in. wędliny, sery, chleb, smalec, a jako nowość można było nabyć produkty wykonane z konopi jadalnej.
Podczas Folk Film Festiwal przy pełnej sali, gromkich oklaskach i pełnym śmiechu miało miejsce spotkanie z jednym z największych i najznakomitszych polskich aktorów Arturem Barcisiem. Spotkanie odbyło się 8 lipca w hali namiotowej przy kinie Zorza w Sianowie.
Aktor bardzo szybko nawiązał kontakt z sianowską publicznością, opowiadał m.in. o pracy w teatrze i na planie filmowym, anegdoty ze swojego życia aktorskiego oraz o różnego rodzaju wpadkach na planie filmowym. Artur Barciś poćwiczył również z sianowską publicznością dykcję, dzięki której pokazał, jak ważna dla aktora i nie tylko jest prawidłowa wymowa. Następnie Artur Barciś zaprezentował się w inscenizacji na najlepsze i najszybsze lepienie pierogów. Na koniec spotkania aktor rozmawiał ze swoimi fanami, chętnie rozdając autografy i robiąc wspólne zdjęcia.
Następnie odbył się koncert popularnego i wyjątkowego zespołu „Czesław Śpiewa”. Występ był bardzo zabawną opowieścią o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu artysty. Zespół należy do niekwestionowanych ulubieńców publiczności, która docenia nie tylko brzmienia i dźwięki, ale też oryginalną konferansjerkę w wykonaniu Czesława Mozila. Każda piosenka przy wykonaniu zespołu została podniesiona do rangi muzycznego spektaklu. Sianowska publiczność wypełniła hale namiotową po brzegi i doskonale bawiła się na koncercie.
W dniu następnym pogodny nastrój oraz serdeczna atmosfera towarzyszyły wszystkim widzom podczas spotkania z aktorami polskiej sceny teatralnej i filmowej z Piotrem Gąsowskim i Anną Oberc, aktorzy w ciekawy sposób opowiadali o swojej drodze do aktorstwa, o zabawnych sytuacjach na planie filmowym lub podczas spektaklu. Zdradzili również kilka ciekawostek na temat spektaklu, który mieliśmy później okazję oglądać w wypełnionym po brzegi kinie Zorza w Sianowie. Spektakl Teatru Capitol, pt. „Lunch o północy”. Reżyserem przedstawienia jest Jakub Przebindowski, aktor, kompozytor, autor sztuk teatralnych.
Jednym z bohaterów spektaklu jest Roman, który w szesnastą rocznicę ślubu zaprasza do swojego jeszcze niewykończonego domu poznaną przez internetowy portal parę. Chce urządzić wspólne frywolne party, które ma być niespodzianką i prezentem rocznicowym dla jego żony Barbary. Jednak nieoczekiwany zwrot akcji sprawia, że do ich nowego lokum trafiają niewłaściwi ludzie. Omyłkowe spotkanie staje się pretekstem do opowieści o małżeńskich związkach, miłości i marzeniach, głęboko skrywanych w naszej podświadomości.
W obsadzie komedii znaleźli się Joanna Kurowska („Graczykowie”, „Badziewiakowie”), Piotr Gąsowski („Daleko od noszy”, „Szpital na perypetiach”), Paweł Królikowski („Ranczo”, „To nie koniec świata!”) i Anna Oberc („Singielka”, „Fenomen”).
Znani i lubiani aktorzy za rewelacyjny spektakl zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
W tym dniu obyło się również rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu krótkich filmów o wsi KOKOFY 2016. Po burzliwych naradach jury postanowiło przyznać następujące nagrody I miejsce – film pt. „Szczęście”, Michał Klimczak z Łodzi, II miejsce – „Dwa światy”, Bogusław Zdanowski z Grójca, III miejsce – film „Od świtu do zmierzchu”, Antoni Małecki ze Szczecinka. Jury konkursowe postanowiło również wyróżnić trzy filmy niosące w swej treści opowiadanie i były to filmy pod tytułem „Kuchnia kaflowa” Państwa Anny i Krzysztofa Burzyńskich z Koszalina, praca Karoliny Chęcińskiej z Gliwic pod tytułem „Uroki wsi” i obraz Arkadiusza Rechnio z Wielgolasu pod tytułem „Tu jest moje miejsce”.
Magicznie i bajkowo, zrobiło się w niedzielne popołudnie, które rozpoczęliśmy teatrem ulicznym „Z Głową W Chmurach” niesamowity pokaz szczudlarzy i aktorabów zachwycił sianowską widownię. Piękne widowisko, postaci, niesamowite ruchy, makijaże i kostiumy w połączeniu z pokazem ognia tworzyły magiczną aurę wydarzenia. Wszystko to wyrwało duże wrażenie na widzach.
Następnie odbył się 4. Sianowski Przegląd Zespołów Ludowych w ramach którego mieliśmy okazję posłuchać takich zespołów jak: „Dygowianki” z Dygowa, „Dąbrówka” z Dębogardu, „Słoneczko” z Niemicy, „Olszyna” z Żydowa, „Złoty Łan” z Wiekowic, „Jantarowy kwiat” z osiedla Jamno- Koszalin, „Jarzębiny” ze Świeszyna, „Kwiat paproci” z Wierciszewa, „Bursztyny” z Sianowa, „Złoty Dukat” z Węgorzewa, „Jaskółki” z Grabówka.
Ostatnim elementem był spektakl teatru „Na walizkach”, pt. „Beczka śmiechu” jak już sama nazwa wskazuje to była wybuchowa mieszanka komediowych wątków. Aktorzy wyciągali mnóstwo niecodziennych rekwizytów, widzowie nie do końca wiedzieli czym zostaną zaskoczeni. Spektakl miał bardzo przewrotną fabułę, zarówno widzowie stawali się aktorami, jak i aktorzy widzami. Bezpośredni, zabawny i poruszający taki właśnie był ten spektakl.

Tekst: Urszula Jackowska

W lipcu Sianów zamieni się w Miasteczko Festiwalowe

Czterodniowy Folk Film Festiwal (FFF) dotychczas organizowany pod koniec sierpnia, a od tego roku od 7 do 10 lipca, szybko zdobył widzów i trafił do ogólnopolskiego kalendarza interdyscyplinarnych imprez kulturalnych. Śmiało możemy powiedzieć, że nie ma w Polsce drugiej takiej imprezy jak FFF w Sianowie. Festiwal jest oryginalną imprezą filmową, która łączy prezentację kina międzynarodowego z promocją polskiej kultury folkowej i dokonań twórców ludowych na wszystkich polach, począwszy od filmu, fotografii, teatru, kabaretu, a kończąc na tańcu, śpiewie i plastyce. Pierwsza edycja festiwalu składała hołd wybitnemu reżyserowi Sylwestrowi Chęcińskiemu i jego trylogii „Sami swoi”. Druga, poświęcona była fenomenowi serialu „Ranczo”. Trzecia edycja będzie miała również charakter kulinarny, wszak wieś polska wyborną kuchnią stoi. Dlatego 3. edycji FFF towarzyszyć będzie jarmark ze smakołykami regionalnymi, a na deser zaprosimy wszystkich widzów na „Lunch o północy”, nowy spektakl Teatru Capitol, z udziałem Joanny Kurowskiej, Anny Oberc, Piotra Gąsowskiego i Pawła Królikowskiego, który był już w Sianowie w ubiegłym roku. Gośćmi festiwalu będą również: Artur Barciś i Czesław Mozil.

 

Nagraj film na konkurs KOKOFY i wygraj 3000 zł!
Reguły są proste: wystarczy w dowolnej technice i na dowolnym sprzęcie przygotować jednominutowy (60 sekund) film w jednej z wybranych kategorii: fabuła, mini dokument lub forma, a następnie przesłać plik za pomocą formularza na stronie www.folkfilm.pl
Ważne, by tematyka filmu w jakikolwiek sposób dotyczyła wsi. Inspiracja ta może mieć charakter wyrazisty albo luźny, symboliczny. Termin nadsyłania prac – 5 lipca 2016.
Na autorów najlepszych filmów, wyłonionych przez jury, czekają nagrody finansowe. Powodzenia!

 

www.facebook.com/folkfilmfestiwal